مجله اینترنتی شازیلا

نانوایی

درآمد متوسط یک نانوایی چقدر است؟

 

به گزارش ایران‌جیب به نقل از خراسان، نانوایی‌ها یا به قول خودشان مجتمع‌های عرضه نان، در برخی مناطق، آن قدر زیاد شده که برخی به طنز می‌گویند حتی از تعداد بانک‌ها هم بیشتر شده‌اند! بماند که به تازگی معلوم شد بسیاری از آن‌ها  مجوز ندارند و باید یا تعطیل کنند و یا مجوز بگیرند. چقدر حکایت نانوایی‌ها  و موسسات پولی شبیه هم هست! بگذریم. امروز درباره کم و کیف اقتصادی این کسب و کار و نحوه مجوز گرفتن آن‌ها  صحبت می‌کنیم. در ادامه خواهیم دید به خاطر افزایش قابل توجه تعداد نانوایی‌ها  و داغ شدن بازار این کسب و کار، در صورتی که شما نتوانید روزانه تعداد مشخصی نان (۱۰۰۰ عدد در مورد نان سنگک) بفروشید، تنور داغ نانوایی برای شما نانی نخواهد داشت بلکه ممکن است ضرر کنید.

تجهیز یک نانوایی، چقدر سرمایه لازم دارد؟

برای تجهیز یک نانوایی به خرید و نصب تنور و سیستم تهویه و همچنین تجهیزات لازم مثل دیگ خمیر و … نیازدارید. همچنین یک فضای ۸۰ متری یا بیشتر نیاز است. جدول روبه‌رو تخمینی از این هزینه‌ها  را نشان می‌دهد که البته بر اساس نوع نان نیز کمی متفاوت است. علاوه بر آن تخمینی از هزینه‌های جاری یک نانوایی نیز ارائه شده است که شامل دستمزد برای چهار نفر (شاطر و کارگر)، هزینه‌های مواد اولیه یعنی آرد و نهایتا هزینه‌های تاسیسات است.

نانوایی زدن می‌صرفد؟

با توجه به هزینه‌های ماهیانه حدود ۲۵ میلیون تومانی یک نانوایی، باید حداقل ۲۵ میلیون درآمد کسب شود تا به نقطه سر به سر برسیم. مثلا در مورد نانوایی سنگک اگر شما در روز بیش از هشت کیسه آرد را نان کنید تقریبا به نقطه سربه سر می‌رسید. با هر کیسه ۴۰ کیلویی آرد، حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ عدد نان تولید می‌شود. قیمت آزاد یک کیسه آرد ۴۰ کیلویی هم حدود ۵۲ تا ۵۵ هزار تومان است. طبق جدول زیر اگر نتوانید روزانه ۱۰ کیسه آرد را نان کرده و حدود ۱۱۰۰ نان تولیدشده را بفروشید ضرر خواهید کرد (البته منظور ضرر اقتصادی سرمایه گذاری است؛ یعنی سود صفر است اما شما در این شرایط دستمزد خود را دریافت می‌کنید و می‌توانید به کار ادامه دهید. اما اگر قرار است شاطر وکارگر بگیرید و خودتان منتظر سود باشید، با این شرایط، هیچ وقت سرمایه گذاری اولیه شما هم برنخواهد گشت).
jksgabawd2eodqle4v7.jpg

دولتی‌ها  باید حداقل ۱۱٫۵ کیسه بفروشند

حبیبی عضو هیئت مدیره اتحادیه نانوایان در گفت وگو با ما درباره نقطه سربه سر نانوایی‌ها  توضیح می‌دهد طبق محاسبات اتحادیه در سال ۹۳ و بعد از آخرین افزایش قیمت نان، دولتی پز‌ها  باید روزانه ۱۱٫۵ کیسه آرد خمیر کنند تا ضرر نکنند. به گفته وی اکنون با افزایش تعداد نانوایی‌ها  برخی از آن‌ها  روزانه پنج تا شش کیسه می‌فروشند. یعنی فقط به خاطر این که کار دیگری ندارند به پخت نان ادامه می‌دهند. وی در مورد هزینه‌های اولیه هم توضیح می‌دهد برای نصب تنور (سنگک یا تنور سنتی) حدود ۱۰ میلیون تومان و خرید ماشین دوار (برای بربری و لواش و…) حدود ۲۰ میلیون تومان سرمایه لازم است. تجهیزات دیگر مثل دیگ و ماشین خمیر و … هم حدودا ۱۰ میلیون تومان سرمایه نیاز دارد. او البته تاکید می‌کند اکنون مجوز نانوایی دولتی صادر نمی‌شود و اگر کسی تمایلی به این حوزه دارد، باید نانوایی آزاد بزند.

آیا می‌توانم روزی هزار نان بفروشم؟

حتما شنیده اید که می‌گویند قبل از راه اندازی کسب و کار یک طرح تجاری بنویسید. منظور از طرح تجاری برآورد دقیق شرایط مالی کسب و کار است. مثلا آن چه ما در جدول قبل  انجام دادیم بخشی از یک طرح تجاری اما به صورت برآوردی است. اما مهم تر از تخمین هزینه‌ها ، تخمین بازار و میزان فروش است. شما باید قبل از راه اندازی کسب و کار خود، به صورت میدانی در محل بررسی کرده و ببینید آیا می‌توانید به تعداد لازم نان بفروشید؟ مثلا در محاسبات طبق جدول باید بتوانید روزانه ۱۰۰۰ نان بپزید و بفروشید در غیر این صورت ورشکسته خواهید شد. اگر این امکان وجود ندارد باید به سوالات زیر پاسخ دهید و طرح خود را با توجه به آن تکمیل کنید:

۱- امکان افزایش درآمد – مثلا افزایش سود هر نان با عرضه نان کنجدی، سبزی و … وجود دارد؟
۲- می‌توانم محصولات جانبی تولید کنم تا سود افزایش یابد؟
۳- می‌توان با بستن قرارداد با صنوف مختلف – مثل کبابی‌ها  یا رستوران‌ها – میزان مشخصی از فروش را تضمین کرد؟

اگر جواب این سوالات مثبت نبود، بهتر است قید این کسب و کار را بزنید. مخصوصا که تعداد واحدها هم زیاد شده و با افزایش رقابت امکان ورشکستگی افزایش خواهد یافت.
مجوزهای لازم از کجا؟

برای اخذ مجوزهای لازم باید ابتدا در سامانه دبیرخانه هیئت عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی کشور به آدرس http://iranianasnaf.ir/ ثبت نام کنید. بعد از طرح درخواست شما در اتحادیه مربوطه، شما می‌توانید به همراه مدارک لازم به اتحادیه بروید. اتحادیه نانوایان به شما چهار نامه برای استعلام از دارایی، بهداشت، انگشت نگاری و تشخیص اعتیاد می‌دهد. اداره بهداشت بعد از دریافت درخواست به محل نانوایی شما مراجعه کرده و در صورت رعایت استانداردها، تاییدیه بهداشت را صادر می‌کند. گرفتن این استعلام‌ها حدود ۲۰۰ هزار تومان هزینه دارد. بعد با پاسخ استعلام‌های چهارگانه به اتحادیه بازگشته و بعد از پرداخت کمیسیون ورودی (۸۰۰ هزار تومان) مجوز خود را دریافت می‌کنید.

اگر مجوز نگیرم…

کار کردن بدون مجوز در این حوزه خطای بزرگی است. از موضوع گزارش فعالیت غیرمجاز و پلمب مکان که بگذریم، بحث قیمت گاز هم مشکلات زیادی برای شما ایجاد خواهد کرد. حبیبی، عضو هیئت مدیره اتحادیه نانوایان مشهد در این باره می‌گوید قیمت هر مترمربع گاز برای آن‌هایی که مجوز دارند ۹۱ تومان و برای بدون مجوزها ۱۴۰ تومان است. با این قیمت‌ها  هزینه گاز شما ۵۴ درصد رشد می‌کند. یعنی طی دو ماه همه هزینه‌ای که برای کسب مجوز لازم است –حدود یک میلیون تومان- را باید بابت مبالغ اضافی گاز بپردازید.

y5jkm7qulpgxzyfi57is.jpg

منبع: ایران جیب